آخرین اخبار : 

اعطای تسهیلات ۴ درصدی اشتغال برای روستاهای مرزی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس تقسیم‌بندی وزارت کشور همه روستاهای تابعه شهرستان‌هایی که دارای مرز آبی یا خاکی هستند، مرزی محسوب شده و تسهیلات ۴ درصدی اشتغال دریافت می‌کنند.

به گزارش روابط‌ عمومی سازمان ، غلامرضا مالکی شجاع افزود: برنامه ملی اشتغال روستایی از سال گذشته با پیشنهاد دولت و تصویب مجلس شورای اسلامی با اختصاص معادل ریالی ۱.۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی (حدود ۶ هزار میلیارد تومان) برای مقابله با بحران بیکاری با اولویت مناطق روستایی و عشایری، با مشارکت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان برنامه و بودجه و معاونت روستایی و توسعه مناطق محروم ریاست جمهوری در دستور کار دولت قرار گرفت.

وی با بیان اینکه آیین‌نامه اجرایی این طرح از دی ماه سال گذشته به تمام دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد،‌ اظهار کرد: این در حالی است که اجرای برنامه با واریز نخستین مرحله از تزریق منابع ۱,۵ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی در بهمن ماه سال گذشته به حساب چهار بانک عامل کشاورزی، توسعه و تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید شروع شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به پیگیری‌های انجام شده توسط مسوولان، استان توانسته با کسب سهمیه ۵,۴۶ درصدی از کل این اعتبارات بالاترین سهمیه در کشور را ازآن خود کند. معادل ریالی اعتبارات ابلاغی به استان برابر ۶۵۰ میلیارد تومان است که امیدواریم با مشارکت مردم و مسوولان، همه این اعتبارات جذب و تا حدودی مشکل بیکاری در استان مرتفع شود.

مالکی شجاع یادآور شد: از ۶۵۰ میلیارد تومان اعتبارات ابلاغی استان ۱۴,۷ میلیارد تومان تسهیلات با ۳۶۶ نفر اشتغال پیش‌بینی‌شده توسط بانک‌های عامل پرداخت‌شده است. همچنین ۲۲۶ طرح دیگر نیز با مبلغ ۷۷.۵ میلیارد تومان تسهیلات درخواستی در دست بررسی بانک‌های عامل است که پیش‌بینی می شود برای هزار و ۳۷۹ نفر فرصت شغلی ایجاد کند.

وی تصریح کرد: نرخ بهره این تسهیلات برای روستاهای مرزی معادل ۴ درصد، برای روستاهای غیر مرزی معادل ۶ درصد و برای نواحی صنعتی و شهرهایی که زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت داشته باشند معادل ۱۰ درصد محاسبه خواهد شد. حداکثر فرصت برای این تسهیلات یک سال و بازپرداخت آن حداکثر تا ۶ سال امکان‌پذیر است.

مالکی شجاع افزود: بر اساس تقسیم‌بندی وزارت کشور همه روستاهای تابعه شهرستان هایی که دارای مرز آبی یا خاکی هستند، مرزی محسوب شده و شامل تسهیلات ۴ درصدی خواهند شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سیستان و بلوچستان گفت: متقاضیان برای ارائه و طرح درخواست‌های خود می‌توانند به تمام دستگاه‌های اجرایی استان اعم از جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنعت و معدن، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و … مراجعه و نسبت به ارائه مدارک و مستندات طرح توجیهی خود اقدام کنند.

وی ادامه داد: تاکنون درخواست‌های زیادی درخصوص طرح‌های حصیربافی و پرورش انواع دام به صورت سنتی به دبیرخانه اشتغال استان ارائه شده است که از منظر اقتصادی دارای توجیه فنی نیست، از این‌رو از متقاضیان خواهشمندیم که زمان و انرژی خود را به طرح‌های با توجیه اقتصادی (با توجه به مسئله کمبود شدید آب) که به تولید استان کمک می‌کند، اختصاص دهند.

مالکی شجاع خاطرنشان کرد: متقاضیان به‌منظور ثبت نام اولیه در طرح اشتغال روستایی و عشایری، باید به سامانه کارا به آدرس  الکترونیکیwww.kara.mcls.gov.ir مراجعه و پس از دریافت کد رهگیری در اولین فرصت به دستگاه اجرایی متولی برای طی کردن مراحل اداری و ارائه مستندات اقدام کنند. متقاضیان در نظر داشته باشند که آخرین مهلتی که تاکنون برای جذب این اعتبارات اعلام شده است تا پایان شهریورماه ۱۳۹۷ است. همچنین به تمام  شهروندان که در قالب طرح های اشتغال‌زا تقاضای تسهیلات دارند، توصیه می شود در اسرع وقت برای ارائه درخواست خود اقدام کنند.

چاپ
تغییر اندازه قلم متن