آخرین اخبار : 

توضیحات سازمان برنامه و بودجه در رابطه با تخصیص اعتبار طرح تحول سلامت: رشد ۳۲ درصدی اعتبار طرح تحول سلامت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸

پاسخگویی بودجه
توضیحات سازمان برنامه و بودجه در رابطه با تخصیص اعتبار طرح تحول سلامت: رشد ۳۲ درصدی اعتبار طرح تحول سلامت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸/ رشد بودجه بخش سلامت فراتر از میانگین رشد منابع بودجه کشور است
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور، دکتر شهریاری رئیس‌کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از ناکافی بودن اعتبار طرح تحول سلامت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ انتقاد کرد که در این ارتباط موارد زیر در پاسخ ارائه می‌شود:

۱- درخصوص اینکه «سازمان برنامه و بودجه توجه کافی به بودجه سلامت نکرده است و با این رویه بخش سلامت کشور دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شود» قابل ذکر است، علی‌رغم مشکلات موجود در تامین منابع و درآمدهای بودجه در لایحه سال ۱۳۹۸ کشور، به بخش سلامت نگاه ویژه‌ای شده بطوری‌که رشد بودجه بخش سلامت بسیار فراتر از میانگین رشد منابع بودجه کشوراست به بیان دیگر در حالی که رشد منابع بودجه عمومی دولت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور کمتر از ۸ درصد است، رشد اعتبارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در لایحه سال ۱۳۹۸ نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور بیش از ۱۲ درصد است.
همچنین بخش بهداشت و درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی که بیشترین منابع بخش را به خود اختصاص داده است، در منابع بودجه عمومی( منابع عمومی و درامد اختصاصی) در لایحه به نسبت مصوب قانون سال ۱۳۹۷، بالغ‌بر ۱۴ درصد رشد داشته ‌است. شایان ذکر است بیشتر این رشد مربوط به منابع عمومی بوده که ۲۱ درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین در لایحه سال ۱۳۹۸ نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور ردیف جدیدی برای استمرار اجرای طرح تحول سلامت با اعتباری معادل ۴۹۰۰۰ میلیارد ریال پادار شده است که نسبت به رقم مصوب سال ماقبل بیش از ۳۲ درصد رشد کرده است.
بدین ترتیب آمار و ارقام لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور حاکی از توجه لازم به بخش بهداشت و درمان علی‌رغم محدودیت‌ها و درحد مقدورات و امکانات است.
۲- در بخش دیگر گفتگو از قول رئیس محترم کمیسیون بهداشت و درمان بیان شده است که «به گفته مسئولان سازمان بیمه سلامت برای اجرای طرح تحول سلامت ۱۸ هزار میلیارد تومان بودجه لازم است، در حالی که در سال آتی فقط ۱۲ هزار میلیارد تومان به این سازمان اعتبار اختصاص پیدا کرده است» در این خصوص قابل ذکر است، باتوجه به تکلیف بند (ب) ماده (۷۰) قانون برنامه ششم توسعه و جمعیت تحت پوشش ، اعتبار مورد نیاز سازمان بیمه سلامت ایران حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان برای سال ۱۳۹۸ برآورد شده است. لذا در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور علاوه بر پادار شدن اعتباری به مبلغ ۱۲ هزار میلیارد تومان برای سازمان مذکور در قالب ردیف به شماره طبقه‌بندی ۲۶۴۸۰۰ ، اعتباری دیگری به مبلغ ۳ هزار میلیارد تومان از محل ردیف ۵۳‏-۵۵۰۰۰۰ جدول (۹) لایحه، بدین منظور اختصاص داده شده است. بنابراین اعتباری که تنها برای دستگاه یاد شده در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ پادار شده، بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان است.
در خاتمه ضمن تاکید بر تامین اعتبارات بودجه عمومی مورد نیاز برای استمرار اجرای طرح تحول سلامت در سال آینده، مجلس محترم در صورت لزوم با عنایت به اختیارات قانونی می‌تواند، از محل کاهش اعتبار سایر بخش‌ها یا افزایش سقف بودجه، نسبت به افزایش منابع بخش سلامت در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور اقدام کند.

چاپ

تغییر اندازه قلم متن