آخرین اخبار : 

جوابیه سازمان برنامه و بودجه کشور به گزارش روزنامه اعتماد: اعتبارات محیط زیست در لایحه ۹۸ نسبت به سال جاری، ۸۱ درصد رشد داشته است

پاسخگویی بودجه
جوابیه سازمان برنامه و بودجه کشور به گزارش روزنامه اعتماد: اعتبارات محیط زیست در لایحه ۹۸ نسبت به سال جاری، ۸۱ درصد رشد داشته است
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور، پیرو انتشار مطلبی با عنوان «سهم «حیات» از لایحه بودجه ۹۸ به یک درصد هم نمی‌رسد/محیط زیست کیلویی چند؟» توضیحات سازمان برنامه و بودجه به شرح زیر به‌منظور تنویر افکار عمومی منتشر شد.

علیرغم اینکه کل بودجه عمومی کشور تنها ۵,۴ نسبت به سال ۱۳۹۷ افزایش یافته است به دلیل اهمیت بخش محیط زیست اعتبارات این بخش حدود ۸۰ درصد افزایش یافته است. لذا به جای مقایسه سهم بخش از اعتبارات عمومی لازم است به محتوای و ظرفیت‌های ایجاد شده به شرح زیر توجه کرد:
• در راستای ارتقای سطح حفاظت محیط زیست از طریق کمک به تجهیز پاسگاه‌های حفاظتی، هوشمندسازی مناطق تحت مدیریت و تأمین تجهیزات مورد نیاز محیط‌بانان و یگان حفاظت محیط زیست و همچنین تقویت اعتبارات مربوط به حفاظت و احیای تالاب‌ها و رودخانه‌های در معرض خطر کشور، اعتبارات طرح‌های حوزه حفاظت محیط زیست در سال ۱۳۹۸ در مقایسه با اعتبارات ابلاغی سال گذشته از رشد بالغ بر ۸۰,۶ درصدی (و در مقایسه با اعتبارات مصوب آن نیز از رشد حدود ۳۵.۵ درصدی) برخوردار می‌باشد. از مبلغ ۱.۲۹۸ میلیارد ریال به مبلغ ۲.۳۴۴ میلیارد ریال افزایش یافته است.
• به‌منظور توجه ویژه به موضوع محیط‌زیست (حمایت از محیط‌بانان، حفاظت تنوع زیستی، پارک‌های ملی و مناطق تحت مدیریت سازمان) و در راستای توجه جدی به ارتقای وضعیت محیط‌بانان و برای بهبود معیشت و تضمین حفاظت و سلامت محیط‌بانان و همچنین تامین منابع لازم برای جبران خسارات و دیات ناشی از مسئولیت‌های اجرایی آنان، اعتبارات هزینه‌ای سازمان محیط زیست با افزایش ۷۹ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۷ از ۵۷۰ میلیارد ریال به ۱۰۲۰ میلیارد ریال پیش‌بینی و همچنین برنامه جدید ارتقای پوشش حفاظتی مناطق تحت مدیریت و حمایت از محیط‌بانان به مبلغ ۳۵۰ میلیارد ریال در لایحه ایجاد گردید.
• در فصل کاهش آلودگی، اعتبارات سال ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل (۱۳۹۷) رشدی معادل ۱۴ درصد داشته است.
• در فصل حفاظت از گونه¬های زیستی، اعتبارات سال ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل (۱۳۹۷) رشدی معادل ۷۳ درصد داشته است.
• در فصل اداره امور عمومی، اعتبارات سال ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل (۱۳۹۷) رشدی معادل ۱۶ درصد داشته است.
• در فصل تحقیق و توسعه در امور محیط زیست، اعتبارات سال ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل (۱۳۹۷) رشدی معادل ۲۲۳ درصد داشته است.
• طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ملی سازمان حفاظت محیط زیست در سال ۱۳۹۸ در قالب ۳ فصل، ۵ برنامه و ۱۵ طرح پیش‌بینی شده‌اند که در مقایسه با سال ۱۳۹۷ بصورت افزایش یک فقره طرح با عنوان «حفاظت پارک ملی گلستان»، با کاهش مقدار و تفکیک از طرح «تدوین و اجرای طرح‌های توجیهی – تفصیلی مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست» و با برآورد اعتباری معادل ۸۰ میلیارد ریال می‌باشد.
• ایجاد هدف کمی «تأمین تجهیزات یگان حفاظت و اطفاء حریق» با توجه به اهمیت آن به طرح «تدوین و اجرای طرح‌های توجیهی- تفصیلی مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست» در سال ۱۳۹۸ با اخذ مصوبه کمیسیون ماده (۲۳) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) نیز انجام شده است و همچنین اعتبار طرح در لایحه سال ۱۳۹۸ نسبت به اعتبار ابلاغ شده در سال ۱۳۹۷، رشد چشمگیری معادل ۲۸۳ درصد نشان می‌دهد.
• اعتبار طرح تدوین برنامه آموزشی، تحقیقاتی و پیام‌رسانی زیست‌محیطی در لایحه سال ۱۳۹۸ نسبت به اعتبار ابلاغ شده در سال ۱۳۹۷، رشد چشمگیری معادل ۲۰۲ درصد داشته است.
• اعتبار طرح مطالعه، حفاظت و احیاء دریاچه‌های استان فارس در لایحه سال ۱۳۹۸ نسبت به اعتبار ابلاغ شده در سال ۱۳۹۷، از رشدی معادل ۱۴۲ درصد برخوردار بوده است.
• اعتبار طرح مطالعه، حفاظت و احیاء تالاب هامون در لایحه سال ۱۳۹۸ نسبت به اعتبار ابلاغ شده در سال ۱۳۹۷، معادل ۱۴۲ درصد رشد داشته است.
• اعتبار طرح بررسی و حفاظت محیط زیست انسانی در لایحه سال ۱۳۹۸ نسبت به اعتبار ابلاغ شده در سال ۱۳۹۷، رشد چشمگیری معادل ۱۳۷ درصد داشته است.
• در جزء (۳) بند «ه‍« تبصره (۱) لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ معادل ۱۷ درصد (برابر با ۱۰۲۰ میلیارد تومان، بیش از ۱۶۰ درصد رشد در مقایسه با پیش‌بینی سال ۱۳۹۷ از همین محل) از منابع دریافتی شرکت ملی نفت ایران برای عملیات تثبیت شن‌های روان از طریق مالچ‌پاشی در اختیار سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور‌ قرار خواهد گرفت.
• به‌منظور توجه جدی برای رفع معضل پسماندها در سطح کشور با تاکید بر استان‌های شمالی در قالب بند «ی» تبصره (۶) لایحه و در اجرای بندهای «ث» و «ص» ماده (۳۸) قانون برنامه ششم توسعه و به منظور کاهش اثرات مخرب پسماندهای عادی، سازمان امور مالیاتی کشور موظف گردیده از فروش کالاهایی مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می‌گردد، عوارضی را که توسط دولت تعیین می‌گردد، دریافت نماید. منابع وصولی تا ۱۰ هزار میلیارد ریال در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست (صندوق ملی محیط زیست) قرار می‌گیرد و برای بازیافت پسماندهای حاصل از کالاهای مزبور (ایجاد تاسیسات منطقه‌ای تبدیل پسماند به مواد و انرژی) با اولویت مشارکت بخش خصوصی مصرف می‌گردد.

چاپ

تغییر اندازه قلم متن