آخرین اخبار : 

نگاه ویژه دولت به پارک‌های علم و فناوری با افزایش ۶۳ درصدی اعتبارات

سخنگوی ستاد بودجه مطرح کرد:
نگاه ویژه دولت به پارک‌های علم و فناوری با افزایش ۶۳ درصدی اعتبارات
سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: در لایحه بودجه ۹۸ بر حمایت از پژوهش‌های تقاضا محور، طرح‌های پژوهشی ایجاد اشتغال و افزایش تولید و پروژه‌های بنیادی تاکید و اعتبار پارک های علم و فناوری کشور ۶۳ درصد و پارک های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ۷۳ درصد رشد داشته است.
به گزارش مرکز ‌اطلاع‌رسانی،‌ روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور، مژگان خانلو درخصوص رویکردهای لایحه بودجه پیشنهادی دولت در حوزه علم و فناوری، گفت: در این لایحه تلاش شده از پژوهش‌های تقاضامحور و طرح‌های پژوهشی که منجر به ایجاد اشتغال و افزایش تولید می‌شود، حمایت کنیم.
وی افزود: براین اساس فعالیت‌های اجرای پروژه‌های تقاضامحور برای مراکز پژوهشی تعریف شده است تا با اجرای این سیاست، مراکز پژوهشی به سمت پروژه‌های تقاضامحور حرکت کنند.
سخنگوی ستاد بودجه گفت: حمایت از اجرای پروژه‌های بنیادی اساسی همچون پروژه همکاری با آزمایشگاه سرن (CERN) در سوییس، پروژه رصدخانه ملی ایران و حمایت از نخستین کشتی تحقیقاتی اقیانوس پیمای کشور از دیگر جهت گیری های لایحه بودجه سال آینده است.
وی توضیح داد: آزمایشگاه سِرن یک شتابنده درونی ماده و بزرگترین شتابگر حاضر دنیاست و هدف آن شناخت و کشف ریزترین ساختار ماده است و برهم کنش‌های موجود بین آنهاست.
به گفته خانلو، از دستاوردهای مهم این همکاری می‌توان به پرورش نیروی انسانی متخصص در سطح جهانی و مشارکت در یکی از مهمترین کشفیات علمی تاریخ (ذره هیگز) و انتشار مقالات معتبر علمی با نام پژوهشگران و نشان ایرانی اشاره کرد.
سخنگوی بودجه درباره حمایت از پروژه رصد خانه ملی ایران نیز اظهارکرد: این رصدخانه یکی از زیرساخت‌های مهم علمی کشور است که فراهم‌کننده ارتباط علمی دوسویه بین‌المللی خواهد بود.
وی بیان اینکه تبصره ۹ بند (هـ) لایحه بودجه به طور صریح کاهش اعتبارات برنامه‌های پژوهشی توسط دستگاه‌های اجرایی را ممنوع کرده است، گفت: این اقدام برای تحقق اهداف نقشه جامع علمی کشور است و براین اساس هدایت و مدیریت پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی باید به سمت پاسخگویی به نیازهای جامعه باشد.
خانلو افزود: در ادامه این بند، همه دستگاه‌های اجرایی مکلف شدند حداقل ۱۰ درصد از اعتبار برنامه «تحقیقات کاربردی» خود را به اجرای پایان‌‌نامه‌‌های تحصیلات تکمیلی اختصاص دهند که برای نیازهای آنها تعریف می‌شود.
سخنگوی ستاد بودجه ادامه داد: همچنین شرکت‌ها، بانک‌ها و مؤسسه‌های انتفاعی وابسته به دولت مکلف شدند در جهت اجرای تکالیف قانونی مربوط، حداقل ۴۰ درصد از هزینه امور پژوهشی خود را از طریق توافقنامه با دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی و پژوهشی مصرف کنند.
وی توضیح داد: این مبلغ در زمان سه ماهه به میزان ۲۵ درصد به حساب خاصی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.
به گفته خانلو، در صورت تصویب، برای تکمیل فضاهای پژوهشی و فناوری که ۵۰ درصد اعتبار آنها توسط خیران یا منابع دیگر تامین شده نیز استفاده می‌شود.
وی افزود: اعتبار لازم برای پایان سه طرح ساخت و تجهیز ساختمان کارگاه تجاری‌سازی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی، ساخت واحدهای شناور و پارک‌های علم و فناری لرستان و پارک‌های علم وفناوری استان مرکزی نیز تامین می‌شود.
خانلو اظهارداشت: برای ارتقای شاخص های علمی، پژوهشی و فناوری، اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات کشور برای ارتقای مناطق کمترتوسعه یافته که در سال ۱۳۹۳ تصویب شد به دانشگاهها و مؤسسه های آموزش عالی، پارک های علم و فناوری و جهاد دانشگاهی مستقر در استان نیز اختصاص می‌یابد.
سخنگوی بودجه با بیان اینکه بند (ج) تبصره ۲۱ لایحه بودجه به بحث پژوهش پرداخته است، گفت: در این بند تاکید شده برای افزایش اثربخشی منابع پژوهشی، کارایی واحدهای پژوهشی و نیز صرفه‌جویی در هزینه‌های عمومی، دولت مکلف است به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که تعداد مراکز پژوهشی دستگاه‌های اجرایی اصلی و مادر در سال ۱۳۹۸ با واگذاری آنها به دستگاه‌های بخش غیردولتی، انحلال و یا ادغام، به یک واحد پژوهشی محدود شود.
وی تاکید کرد: برای استقرار بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد و تعیین قیمت تمام شده فعالیت‌های دستگاه‌های پژوهشی و فناوری؛ از ۲ نرم افزار مشخص برای مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری استفاده که توسط خود آنها طراحی شده است.

چاپ

تغییر اندازه قلم متن