آخرین اخبار : 

پاسخ به برخی خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی: بودجه نوسازی و تجهیز مدارس در لایحه ۱۸۵۰ میلیارد تومان است نه ۱۱ میلیارد تومان

پاسخگویی بودجه
پاسخ به برخی خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی: بودجه نوسازی و تجهیز مدارس در لایحه ۱۸۵۰ میلیارد تومان است نه ۱۱ میلیارد تومان
*بودجه نوسازی و تجهیز مدارس در لایحه بودجه ۱۸۵۰ میلیارد تومان است نه ۱۱ میلیارد تومان
*اعتبارات جامعه المصطفی العالمیه حدود ۳۳ درصد کاهش یافته است
*اعتبارات هزینه ای سازمان غذا و دارو ۴۱۲ میلیارد ریال است و رقم ۳۳۰ میلیارد ریال بودجه مصوب سال ۱۳۹۷ این سازمان است

در پی انتشار خبرهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی در مورد بودجه نوسازی و تجهیز مدارس، سازمان غذا و دارو و مقایسه آن با بودجه موسسه جامعه المصطفی العالمیه در لایحه بودجه ۹۸، سازمان برنامه و بودجه توضیحات زیر را به منظور تنویر افکارعمومی منتشر کرد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه کشور متن این اطلاعیه به شرح زیر است:
۱-بودجه سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس: براساس ارقام مندرج جدول شماره (۷) لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور اعتبارات هزینه ای سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با ۴ درصد رشد نسبت به مصوب سال ۱۳۹۷، معادل ۲۷۵ میلیارد ریال پیش بینی شده است .

همچنین در بخش اعتبارات تملک دارایی سرمای‌های ، سازمان مذکور دارای ۷ طرح مندرج در پیوست شماره (۱) ‌‌می‌باشد که مجموع اعتبارات پیش بینی شده با ۱۳ درصد رشد نسبت به سال ۱۳۹۷، معادل ۱۸۲۲۵ میلیاردریال منظور شده است .
لذا در مجموع اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی سرمایه ای سازمان نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس کشور بالغ بر ۱۸۵۰۰ میلیاردریال می‌باشد که به اشتباه ۱۱ میلیارد تومان عنوان شده است ضمن اینکه درلایحه بودجه سال ۱۳۹۸ برای اولین بار میزان اعتبار مربوط به طرح ، تکمیل فضاهای آموزشی نیمه تمام که پنجاه درصد آن توسط خیرین تامین شده باشد ،‌ معادل تعهد خیرین و به میزان ۱۰ هزار میلیارد ریال ( رشد ۱۴۳ درصدی نسبت به قانون ۱۳۹۷) منظور شده است که می تواند موجب افزایش ظرفیت خیرین محترم مدرسه ساز شود.
۲-اعتبارات موسسه جامعه المصطفی العالمیه: اعتبارات هزینه ای این موسسه آموزشی که دارای ۵۲۱۳۳ دانشجوی خارجی است(اکثرا از کشورهای افغانستان و پاکستان) در جدول شماره (۷) لایحه بودجه کل کشور، ۲۰۰ میلیارد تومان است که در مقایسه با اعتبار مصوب قانون سال ۱۳۹۷ (۳۰۳ میلیارد تومان ) حدود ۳۳ درصد کاهش یافته است . اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای آن نیز ۱۷ میلیارد ریال است. لذا مجموع اعتبارات پیش بینی شده برای موسسه مذکور ۲۰۱ میلیارد تومان است که به اشتباه، ۳۰۰ میلیارد تومان اعلام شده است.
۳-اعتبارات سازمان غذا و دارو : اعتبارات هزینه ای سازمان مذکور از محل اعتبارات عمومی لایحه بودجه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، با ۲۴ درصد رشد نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۷ به میزان ۴۱۲ میلیارد ریال پیش بینی شده است و رقم ۳۳۰ میلیارد ریال عنوان شده بودجه مصوب سال ۱۳۹۷ آن سازمان است.
همچنین سازمان مذکور دارای ۱۲۵۰ میلیارد ریال درآمد اختصاصی استکه در صورت تحقق تماماً در اختیار آن سازمان برای انجام برنامه‌ها و فعالیت‌های پیش‌بینی شده‌اش قرار خواهد گرفت.
گفتنی است رقم در نظر گرفته شده در لایحه بودجه ۹۸ برای واردات کالاهای اساسی، نهاده‌های کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی مبلغ ۱۴ میلیارد دلار با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی به صورت مجزا پیش‌بینی شده است.
اساسا مقایسه ارقام بودجه ای مراکز مختلف و موضوعات متفاوت بدون ارایه و توجه به مبانی محاسباتی ، صحیح نمی‌باشد زیرا بودجه دستگاه های اجرایی مختلف براساس شرح انجام خدمات و میزان ماموریت های محوله و میزان استفاده از محرک های هزینه که عمدتا نیروی انسانی می‌باشد، برآورد می‌شود. ضمن اینکه با استقرار بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد اختصاص بودجه به دستگاه‌های اجرایی براساس میزان فعالیت انجام شده و قیمت تمام شده خدمات ارایه شده یا کالای تولیدی خواهد بود و دراین صورت مقایسه‌های انجام شده منطقی نیست.

چاپ

تغییر اندازه قلم متن