آخرین اخبار : 

بودجه ۹۸؛ شفاف، منعطف و پایدار است/ بودجه امنیتی کشور دستخوش کوچکترین خدشه‌ای نمی‌شود

معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور در برنامه نگاه یک:
بودجه ۹۸؛ شفاف، منعطف و پایدار است/ بودجه امنیتی کشور دستخوش کوچکترین خدشه‌ای نمی‌شود/از ۲۱ میلیارد دلار درآمد پیش‌بینی شده در بودجه سال آینده، ۱۴ میلیارد دلار با قیمت ۴۲۰۰ تومان برای کمک به معیشت مردم است
معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور گفت : تلاش شد در بودجه سال آینده به معیشت، سلامت، امنیت و عدالت اجتماعی توجه شود.
به گزارش مرکز‌ اطلاع‌رسانی، روابط‌عمومی و امور‌بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور، دکترسیدحمید پورمحمدی با حضور در برنامه نگاه یک تاکید کرد: تلاش شد در بودجه سال آینده به معیشت، سلامت، امنیت، عدالت اجتماعی، دانش، محیط زیست و فرهنگ توجه شود و بودجه، شفاف، منضبط و در مقابل تحریم ها، منعطف و پایدار باشد.
وی با بیان اینکه تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ یکی از مشکل ترین تدوین لوایح بودجه سال های اخیر است، افزود: سازمان برنامه و بودجه و دستگاه ها از ۱۵ تیر تدوین این لایحه را آغاز کردند و تا ۲۵ آذر ادامه یافت.
معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: امسال فضای اقتصادی کشور دچار نوساناتی شد و قیمت برخی کالاها گران شد و دستگاه های اجرایی توقع بیشتری از سازمان برنامه و بودجه داشته‌اند که امکان اجابت همه خواسته های آن ها وجود نداشت، زیرا منابع بودجه محدود به صادرات نفت، مالیات و گمرک و از جمله آن است.
دکترپورمحمدی افزود: در نتیجه تحریم های ظالمانه‌ای که علیه کشورمان اعمال شده است، درآمدهای نفتی مانند سال‌های پیش نیست، بنابراین باید با دوراندیشی واحتیاط برای بودجه سال آینده اقدام کنیم و میزان صادرات نفت را در بودجه کاهش دادیم و امکان افزایش مالیات هم در شرایط فعلی امکان‌پذیر نیست.
وی ادامه داد: به همین علل، بودجه سال آینده را دو سقفی دیدیم؛ سقف نخست حدود ۴۰۷ هزار میلیارد تومان و سقف دوم حدود ۴۴۷ هزار میلیارد تومان است؛ اگر منابع بیشتری بدست بیاوریم به سمت سقف دوم می رویم در غیر این صورت، سقف نخست بودجه مد نظر قرار داده می شود.
معاون سازمان برنامه و بودجه درباره علت تاخیر در ارسال لایحه بودجه به مجلس گفت: سازمان برنامه و بودجه مانند سال های گذشته سعی کرد ۱۵ آذر بودجه را آماده و تقدیم مجلس شورای اسلامی کند، اما با توجه به اینکه با تعطیلات مجلس همزمان شد و همچنین از سوی مقام معظم رهبری فرمانی داده شد که باید بودجه با توجه به اصلاحات ساختاری و تنگناها تنظیم شود، بر این اساس سازمان برنامه و بودجه لایحه بودجه را بازنگری کرد و حدود ۴۷ هزار میلیارد تومان هزینه ها را کاهش داد و برخی از اصلاحات ساختاری را در بودجه گذاشت و سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی را هم از ۱۰ به ۲۰ درصد بازگرداندیم و این موارد موجب شد لایحه بودجه را با تاخیر به مجلس ارائه کنیم.
وی افزود: میزان صادرات نفت پیش‌بینی شده در بودجه در سال ۱۳۹۶، دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه و در سال ۱۳۹۷، دو میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه بود اما در بودجه سال ۹۸ با کاهش یک میلیونی، یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه پیش بینی شده است.
دکترپورمحمدی افزود: در سال جاری میزان درآمدهای دولت از نفت، ۲۷ میلیارد دلار و در سال آینده این رقم حدود ۲۱ میلیارد دلار است.
معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه باید بودجه را نسبت به تولید ناخالص داخلی در نظر بگیریم، اضافه کرد: در سال ۹۷ میزان بودجه به تولید ناخالص داخلی، حدود ۱۴ درصد و این رقم در سال آینده به ۱۲ درصد کاهش یافته است.
وی با اشاره به اینکه حدود ۴۰ ردیف از بودجه کم شده است، گفت: هزینه بسیاری از دستگاه ها را کاهش دادیم و انضباط سختی را بر بودجه حاکم کردیم.

اصلاحات ساختاری بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری
وی ادامه داد: در بلند‌مدت اصلاحات ساختاری را بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری در دستور کار قرار داده‌ایم و یارانه های پنهان و مشوق های مالیاتی و مانند آن از مواردی است که سازمان برنامه و بودجه، کارشناسی دقیقی روی آن انجام داده و اکنون در دستور کار ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و سران قواست.
معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه بودجه شرکت های دولتی حدود ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان و بودجه عمومی ۴۰۷ هزار میلیارد تومان است، گفت: بودجه شرکت‌ها، رشد حدود ۵۰ درصدی نسبت به بودجه امسال داشته است زیرا حدود ۵۰ درصد کل بودجه شرکت ها مال نفت و گاز است که درآمدهای آن ها از ارزی باید به ریال تقویم شود و بخش دیگر مربوط به هدفمندی است.
دکترپورمحمدی با بیان اینکه همیشه نباید به شرکت های دولتی بدبینانه نگاه کنیم و آنها بخش مهمی از بار اقتصاد کشور را به دوش دارند، افزود: بودجه عمرانی ما در سال آینده ۶۲ هزار میلیارد تومان است اما شرکت های دولتی ۱۵۷ هزار میلیارد تومان در کشور سرمایه‌گذاری می کنند و حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان منابع درآمدی دولت را در قالب سود سهام، مالیات و بازپرداخت وام ها تامین می‌کنند.
وی اضافه کرد: کل هزینه پرسنلی شرکت های دولتی با رشد ۲۰ درصدی حقوق کارکنان، حدود ۴ و نیم درصد است، ضمن آنکه آنها باید مواد اولیه و نهادهای تولید را فراهم کنند، بنابراین هزینه های آنها افزایش می‌یابد.
این مقام مسوول ادامه داد: امسال کمیسیون بودجه، کارگروه ویژه تشکیل داد و حدود ۲۰ شرکت مهم را ریز بررسی کرده است و دیوان محاسبات هم این کار را می‌کند.
وی گفت: از ۲۱ میلیارد دلار درآمد پیش بینی شده در بودجه سال آینده، ۱۴ میلیارد دلار برای کمک به معیشت مردم با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان، تسعیر می شود.
دکتر پورمحمدی ادامه داد: حدود ۷ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی سال آینده هم با نرخ ۸ هزار تومان تسعیر می‌شود که با جمع این دو به طور میانگین نرخ ارز، ۵ هزار و ۵۴۰ تومان است.
وی با اشاره به اینکه کارشناسان سازمان برنامه و بودجه به طور مفصل به موضوع اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی و دارو پرداخته‌اند و معایب و مزایای آن را بررسی کردند، گفت: یک دیدگاه بر این است که این روش فسادزا، مخرب تولید، پرهزینه و غیر عادلانه است، ضمن اینکه ۶۰ هزار میلیارد تومان مابه التفاوت قیمت آن است. از طرف دیگر دولت می گوید به خاطر منافع و معیشت مردم از درآمد ۶۰ هزار میلیارد تومانی می گذرد و اگر کالاهای اساسی و دارو با ارز ۸ هزار تومانی محاسبه شود فشار زیادی به مردم وارد می‌شود.
دکترپورمحمدی اضافه کرد: این موضوع در حال کارشناسی است و مجلس هم آن را بررسی می کند و در نهایت، دولت تابع قانون است.
معاون اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه در ادامه از حداقل فشارها در برنامه ریزی بودجه سال ۹۸ خبر داد و افزود: اگر مالیات را به تنهایی مد نظر قرار دهیم؛ حدود ۱۲۶ هزار میلیارد تومان مالیات است که می‌توان حدود ۱۱ درصد رشد را برای آن محاسبه کرد، البته متوسط مالیات و حقوق ورودی به گمرک فقط ۸ درصد رشد خواهد داشت، این در شرایطی است که ما رشد مالیات بر شرکت ها را منفی کرده‌ایم و ۹ درصد میزان وصول مالیات در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ کاهش دیده شده است، این اقدام به نوعی گذشت دولت در حق شرکت هاست تا آنها در سال آینده بتوانند راحت تر فعالیت کنند.
وی ادامه داد: GDP در سال آینده رقم بالایی خواهد بود و عمده مالیات ما بر ارزش افزوده منظور می‌شود؛ این در حالیست که حقوق و دستمزد کارمندان در بخش های مختلف تنها ۲۰ درصد رشد خواهد یافت؛ تا آنجا که ممکن است دولت سعی دارد رعایت اقتصاد و آرامش اقتصادی مردم و تولید کنندگان در نظر گرفته شود.
دکتر پورمحمدی افزود: در حال‌حاضر چیزی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان مشوق و معافیت مالیاتی داریم، البته از برخی بخش ها مانند کشاورزی هم اصلاً مالیات دریافت نمی‌کنیم.
وی گفت: در شرایط فعلی کشور که در وضعیت خاص امنیتی و دفاعی قرار داریم، بودجه امنیتی کشور دستخوش کوچکترین خدشه ای قرار نخواهد گرفت؛ دولت حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان به صندوق بازنشستگی کمک خواهد کرد؛ با وجود بودجه های جاری و تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح دولت به صورت پرتوان و استوار برنامه ریزی شده و اقدام خواهد کرد.
معاون اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه افزود: در بحث سلامت هم در سال ۹۷ بودجه‌ای برابر با ۳۱ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته بود و این رقم در سال آینده به ۳۶ هزار میلیارد تومان می رسد، این تغییر حدوداً رشد ۱۳ درصد را نشان می دهد؛ امسال برای بیمه سلامت حدود ۱۰ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه دیده شد و برای سال آینده رقم ۱۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
وی تصریح کرد: فعلاً در شرایط تحریمی هستیم و نمی توانیم نفت را با دو میلیون و پانصد هزار بشکه ببینیم؛ باید با دوراندیشی، نفت را با روزی یک و نیم میلیون بشکه در نظر بگیریم، اگر بیشتر فروختیم که بودجه بیشتری جمع خواهیم کرد.

تامین کالاهای اساسی مردم با ارز ۴۲۰۰ تومان
دکترپورمحمدی از کاهش ۴۷ هزار میلیارد تومانی هزینه جاری کشور توسط سازمان برنامه و بودجه برای سال آینده خبر داد و افزود: ما ناگزیریم که برخی کمک ها و پرداخت هزینه ها به شرکت ها و تولیدی ها را حذف کنیم تا صرفه‌جویی لازم به عمل آید؛ در بودجه حدود ۴۰ ردیف بودند که بودجه مستمر دریافت می‌کردند و ما برای سال آینده همه این ردیف‌ها را حذف کرده‌ایم.
وی در خصوص وضعیت معیشت در سال آینده هم گفت: دولت در سال جاری با اینکه نیاز به منابع ریالی دارد، سعی می کند کالاهای اساسی مردم را با ارز ۴۲۰۰ تومان تأمین کند؛ یارانه های نقدی باز هم در بودجه پیش بینی شده است.
معاون امور قتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه افزود: برای مقابله با فقر حدود هفت هزار میلیارد تومان در حوزه هدفمندی اختصاص یافته است؛ حدود دو هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در نظر گرفته شده است و وام ازدواج جوانان همچنان ۱۵ میلیون تومان برای هر نفر دیده شده است.
دکترپورمحمدی گفت: حدود ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای خرید تضمینی و یارانه آرد و غلات جهت تولید نان در نظر گرفته شده است، ۳۶ هزار میلیارد تومان هم برای طرح تحول سلامت در نظر گرفته شده، علاوه بر آن در بحث منطقه‌ای میان استان ها هم چیزی حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان از بودجه عمرانی صرف خواهد شد.

چاپ

تغییر اندازه قلم متن