آخرین اخبار : 

نشست ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی سیستان و بلوچستان با حضور وزیر راه و شهر سازی

به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه استان مهندس مالکی در نشست ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی سیستان و بلوچستان که با حضور وزیر راه و شهر سازی برگزار شد اظهار داشت: طرح انتقال آب دریای عمان به استان های شرق کشور با هزار و ۵۰۰ کیلومتر از جمله مهمترین طرح های استان است که برای اجرای آن نیاز به ردیف اعتباری مستقل است.
وی افزود: همچنین تکمیل خط انتقال آب از سد زیردان به پیر سهراب به طول ۴۵ کیلومتر با بهره مندی ۲۶۱ روستا نیاز به توجه دارد به طوری که برای راه اندازی آن حدود ۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی تصریح کرد: انتقال خط آب از سد ماشکید و آبرسانی شهرهای سوران، هیدوچ و مهرستان با حدود ۱۱۰ کیلومتر خط انتقال که در افق ۱۴۱۵ حدود ۷۰ هزار نفر را از نعمت آب بهره مند می کند نیز نیازمند توجه است.
وی افزود: همچنین تامین آب مورد نیاز شهرستان های کنارک و چابهار از سد کهیر به طول حدود ۱۱۰ کیلومتر از ضروریات منطقه است زیر با توجه به پیشرفت های این مناطق از نظر صنعتی تامین آب پایدار از ضروریات بحساب می آید.
رئیس سازمان برنامه و بودجه سیستان و بلوچستان خط انتقال آب از سد پیشین تا بند شیرگواز به طول ۴۲ کیلومتر و تکمیل خط دوم انتقال آب از زابل به زاهدان را از دیگر طرح های مهم حوزه آب استان ذکر کرد که نیازمند توجه کلان است.
مالکی گفت: منابع آبی استان به سه شکل محدود به «روخانه هیرمند در شمال، آبهای زیر زمینی در مرکز و آبهای سطحی و زیرزمینی به صورت تلفیقی در جنوب» تقسیم بندی می شود.
وی متوسط بارندگی سالیانه در سیستان و بلوچستان را ۱۰۳ میلی متر با حجم بارش معادل ۲۰ میلیارد متر مکعب ذکر کرد و افزود: متوسط بارندگی استان در سال زراعی ۹۴-۹۵ نسبت به سال آبی قبل آن ۱۹٫۷ درصد و نسبت به دراز مدت ۴۲٫۳ دهم درصد کاهش داشته است.
وی با اشاره به نشست های اقتصاد مقاومتی سیستان و بلوچستان گفت: با برگزاری ۱۴ نشست در زمینه اقتصاد مقاومتی حدود ۳۷ مصوبه داشتیم که ۱۴ مصوبه اجرایی و ۲۳ مصوبه توسط دستگاههای اجرایی در دست اجراست.
وی افزود: طرح های فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان ۷۰ طرح بود که بیشترین آنها با ۳۱ طرح به جهاد کشاورزی اختصاص دارد.
وی تصریح کرد: اقتصادی مقاومتی در استان در ۱۴ حوزه از جمله معادن، توسعه آبزی پروری و آبهای داخلی، توسعه گردشگری، احیا و توسعه پسته و خرما، استفاده از انرژی های نو و گیاهان دارویی مورد توجه قرارگرفته است.

چاپ
تغییر اندازه قلم متن