آخرین اخبار : 

تشکیل کارگروه آب سیستان و بلوچستان با حضور دکتر عدل

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سیستان و بلوچستان حمیدرضا عدل دوشنبه شب در کارگروه آب سیستان و بلوچستان که در محل استانداری این استان برگزار شد اظهار داشت: با توجه به پیش بینی هایی که از وضعیت آب کشور در سال ۹۷ می شد کارگروه سازگاری با کم آبی در دولت تشکیل شد.
وی با اشاره به کاهش بارندگی ها در کشور بیان کرد: کمبود بارندگی در کل کشور ۴۳ درصد اما در سیستان و بلوچستان ۸۰ درصد بوده است.
وی افزود: ۷ یا ۸ مرکز استان کشور با مشکلاتی در زمینه تامین آب آشامیدنی رو به رو هستند که بدنبال راهکارهای علمی برای برطرف کردن این معضل هستیم.
وی تصریح کرد: مهمترین مساله و اولویت کشور در حال حاضر مساله آب و برق است.
معاون امور زیربنایی و توسعه سازمان برنامه و بودجه کشورگفت: از محل اعتبارات ردیف ۱۰ و ۱۲ سازمان برنامه و بودجه نیازهای اضطراری کشور نظیر آب برطرف خواهد شد.
عدل اظهار داشت: وزارت نیرو مطالعاتی در زمینه انتقال آب دریا به فلات مرکزی کشور در دست انجام دارد که خوشبختانه بخش زیادی از این مطالعات به اتمام رسیده است.
وی افزود: انتقال آب از دریا به فلات مرکزی مشکلات بسیاری از استانها به ویژه سیستان و بلوچستان را برطرف خواهد کرد.
وی تصریح کرد: هر متر مکعب شیرین سازی آب از دریا حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار ریال هزینه دارد که با احتساب هزینه انتقال آن به سیستان و بلوچستان حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار ریال قیمت تمام شده آن است.
معاون امور زیربنایی و توسعه سازمان برنامه و بودجه گفت: بنابراین تغییر در اقتصاد آب، مدیریت مصرف، بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی، ایجاد شهرک های صنعتی بزرگ و راه اندازی گلخانه های بسیار پیشرفته در سیستان و بلوچستان می تواند هزینه تمام شده شیرین سازی آب را به شدت کاهش دهد.
عدل اظهار داشت: تامین آب آشامیدنی استانهایی که با چالش کم آبی مواجه هستند در دستور کار دولت قرار دارد.
وی بیان کرد: تلاش خواهیم کرد در کوتاه مدت اقدامات اضطراری برای برطرف کردن مشکلات آب سیستان و بلوچستان برنامه ریزی شود.
وی افزود: دولت توجه ویژه ای برای برطرف کردن مشکلات سیستان و بلوچستان دارد به طوریکه تمامی تعهداتی که سازمان برنامه و بودجه برای این استان داشته اجرایی شده و اگر مواردی هم باقی مانده باشد تلاش می کنیم محقق شود.

چاپ

تغییر اندازه قلم متن